• Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach

• 26.09.2022
        • Dnia 22 września uczniowie klasy 2 tż wraz z wychowawcą i psychologiem szkolnym poznawali Kampinoski Park Narodowy. Trasa wiodła czarnym, urozmaiconym szlakiem z Truskawia do Palmir. Na początku powitały nas urokliwe rozległe łąki w postaci torfowisk w rezerwacie ścisłym Niepust . Szlak prowadził do wydmy Zdrojowa Góra, na której odkryto ślady osady sprzed około dwóch tysięcy lat - młodsza część lasu. Starszy drzewostan to rezerwat  ścisły Cyganka i zespół leśny boru mieszanego przechodzącego w sosnowy. Wyzwaniem pełnym emocji dla uczestników było odnalezienie bunkru, przy którym trzeba było zmienić kierunek wyprawy. Pogoda dopisywała, uczniowie dzielnie dotarli do celu.

Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. W Palmirach zostali zamordowani wybitni przedstawiciele życia politycznego, społecznego, kulturalnego i zawodowego, m.in.: działacz ludowy marszałek Sejmu Maciej Rataj, wiceprezydent Warszawy Jan Pohoski olimpijczyk Janusz Kusociński, oraz profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego Stefan Kopeć i Kazimierz Zakrzewski. Zbrodnie, o których świat nigdy nie miał się dowiedzieć, wyszły na jaw dzięki leśnikom i miejscowej ludności.  Po zwiedzeniu  muzeum i  cmentarza brukowaną Palmirską Drogą wróciliśmy do Truskawia.

Lidia Kałużna

• 83 rocznica Bitwy Ołtarzewskiej

• 13.09.2022
        • W dniu 10 września 2022 r miały miejsce na cmentarzu wojennym w Ołtarzewie uroczystości z okazji 83 rocznicy Bitwy Ołtarzewskiej. W tym dniu mieszkańcy z okolic Ożarowa i Ołtarzewa uczcili w uroczysty sposób pamięć o swych bohaterach. Uroczystości zostały uwieńczone symbolicznym złożeniem kwiatów na grobach bohaterów, modlitwą i apelem poległych.

Z tej okazji na Cmentarzu Wojennym w Ołtarzewie odbył się uroczysty Apel Poległych z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.  Na zaproszenie Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego  Pana Pawła Kanclerza na uroczystość przybyli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, administracji państwowej, duchowni oraz delegacje szkół z pocztami i mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego. Po wystąpieniu Burmistrza, modlitwie oraz Apelu Poległych żołnierze oddali potrójną salwę honorową. Uroczystość na cmentarzu zakończyło odegranie utworu „Śpij Kolego”.

Natomiast nie planowana  była kolejna edycja widowiska historycznego pt. „Bitwa Ołtarzewska 1939”. W której w poprzednich  latach występowali pasjonaci historii i militariów prezentując krótki epizod walki Armii Łódź na terenie naszej gminy z dnia 13 września 1939 roku. Rekonstrukcja była organizowana przez Stowarzyszenie Historyczne PATRIA. Do udziału w tej inscenizacji  zaproszono też Grupę Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa. Organizatorzy wprowadzali zgromadzoną widownię w nastrój tamtych czasów zaczynając od głośnego sygnału syren oraz od pojawienia się gazeciarzy rozdającym widzom Kurier Codzienny opisujący zbrojną napaść Niemców na Polskę. Atmosferę wojny poczuliśmy dzięki zastosowaniu środków pirotechnicznych oraz pojawieniu się na terenie inscenizacji żołnierzy z bronią i pojazdów z epoki, a potyczki i zmagania walczących można było śledzić niemalże na wyciągnięcie ręki. Przez kilkadziesiąt minut mogliśmy uczestniczyć więc w żywej lekcji historii naszych dziejów. Szczególnie duży podziw musiało wzbudzać umundurowanie i uzbrojenie oraz wyposażenie naszych strzelców konnych. Sekcja niemiecka GRH 9 PSK prezentowała zbudowaną przez siebie i cieszącą się wielkim zainteresowaniem replikę niemieckiego samochodu pancernego KFZ – 13. Niecodziennych wrażeń dostarczyła scena palenia się w/w samochodu.

Przygotował

mgr Edward Braszkiewicz